Принцип Мусубі.
В Айкідо багато різних термінів. Один із них - "Мусубі". У різних школах Айкідо це поняття має різні нюанси тлумачення.
Точний переклад слова "мусубі" - "з'єднання". Стосовно технік і прийомів Айкідо це слово означає, що у айкідоки повинна бути реакція на дії партнера по татамі.
Можна порахувати, що принцип мусубі настільки простий, що не заслуговує на особливу увагу. Справді, що може бути простіше та природніше, ніж відреагувати на рух? Але поняття мусубі глибше і складніше, ніж простий у відповідь дію противника. Це не опір, саме злиття, з'єднання з рухом. Якщо партнер на татамі робить крок, ви теж робите крок, але в тому напрямку, який потрібний для досягнення вашої мети. Чим повніше реалізується принцип мусубі, тим краще розуміння того, що має намір зробити супротивник, і тим ефективніша власна техніка та прийоми.
Особливо чітко можна простежити принцип мусубі в поєдинках майстрів на бокенах: тут особливо добре видно, що перемога залежить не від сили або знання прийомів, а від уміння злитися з партнером, "вплітаючи" свої рухи до нього. Переможцем у таких поєдинках обов'язково виявиться той, хто зумів повніше поєднати свої рухи, свій ритм і швидкість з тим, що пропонує суперник.
Айкідо передбачає прямого протиставлення сили силі, у цьому - його принцип, й у поєдинку на бокенах він проглядається особливо чітко. Для тих, хто віддає перевагу принципу "сила на силу", є сенс звернутися до інших видів східних єдиноборств.
Для новачків на татамі важливо зрозуміти таке: мусубі - це в жодному разі не "піддавки". У зв'язці, злитті з партнером по татамі необхідно, зрозумівши і "впустивши в себе" рух суперника, відреагувати на нього, перетворити на те, що потрібно для досягнення перемоги.
Найбільш яскраво мусубі простежується, як правило, у діях укэ. Саме прояв мусубі може створити оманливе враження того, що укэ піддається супернику замість того, щоб зробити хід у відповідь. Насправді ж мусубі дозволяє використовувати рух суперника, звертаючи його енергію собі на користь. Без "злиття" це зробити неможливо.