Годзо Сіода - засновник Айкідо Йошинкан

Він був дуже маленький – якихось 145 сантиметрів, важив лише 54 кілограми і виглядав, наче шкільний вчитель. Зустрівши його на вулиці, ви, можливо, навіть подивилися б на нього зі співчуттям, мовляв, образила природа чоловіка. Але він був дуже сильний. Сильний у бою. І не випадково вчитися в нього не соромилися навіть такі знаменитості буд 20 століття, як Досін, засновник Серіндзі-Кемпо. І Масутацу Ояма, засновник Кекусінкай. Звали цього маленького гіганта бойового мистецтва Годзо Сіода.

Годзо Сіода, засновник школи Йосінкан, пройшов надзвичайно строгу школу у засновника цього напряму будо Моріхея Уесіби. Чого варта одна лише “строга аскеза” аразі, що кожні три дні влаштовував Весіба! З бойовим мечем у руках і з білою пов'язкою на голові він у супроводі Сіоди у темряві вирушав у безлюдне місце. Там давав учневі меч і наказував: ”Атакуй мене, ціль у пов'язку на голові! Руби по-справжньому! Можна собі уявити стан Сіоди, коли він кидався рубати мечем цю білу пов'язку, ледве помітну в темряві, адже, якби він потрапив, удар, мабуть, убив би вчителя.
Але потім приходила черга саме Сіоди, коли його атакував Весіба. Він, звісно, зупиняв удари за кілька міліметрів від голови учня. Але від звуку меча, що розсікає повітря, той, мабуть, холодок пробігав по спині. "Уявіть самі, як погано я себе почував у такі моменти", - пише засновник Йосінкан Айкідо у своїй автобіографії "Айкідо Дзінсей" ("Моє життя в Айкідо").

Пізніше, вже після смерті вчителя, Сіода робив аналогічні вправи зі злим бойовим псом породи сікоку-іну на прізвисько "Тацу" - "Дракон". Він виводив його в парк, знаходив безлюдне місце, силоміць бив ногою в живіт. Озвірілий "Дракон" відразу кидався на господаря, намагаючись схопити його іклами, але майстер Айкідо ухилявся від атак, відпрацьовуючи тай-сабаки. Спочатку він, ймовірно, отримував багато укусів, але пізніше навчився уникати будь-яких атак пса. З цього приводу цікаво згадати думку Масутацу Оями, виражену ним в одній із книг, про те, що людина може подолати бойового пса тільки в тому випадку, якщо вони будуть закриті в кімнаті площею не більше 12 метрів, і в неї, до того ж, буде меч. Тим часом Сіода захищався від "Дракона" посередині великого парку і використовуючи лише голі руки. Тож він насправді був видатним майстром бойового мистецтва. І не випадково Сіода був лише одним із трьох учнів (до того ж першим з них), кому сам Моріхей Уесіба присвоїв 10 дан - безсумнівне свідчення не лише видатної майстерності засновника Йосінкан, а й того, що його школа, ні в чому не відійшовши від Основними принципами та ідеалами Айкідо Уесіби є справжня спадкоємиця мистецтва великого майстра.

Годзо Сіода народився 1915 року в сім'ї заможного лікаря. Він мав великі можливості для оволодіння будо, тому що батько, бажаючи виховати сина людиною мужньою і сміливою, ще в дитинстві побудував для нього на території своєї садиби невелике додзе, яке назвав “Йосінкан” – “Палац зміцнення духу”. У цьому домашньому залі Сіода, коли пішов у початкову школу, займався кендо, а перейшовши до середньої – дзюдо. Його успіхи у цьому виді боротьби були настільки вражаючими, що одного разу на міжшкільних змаганнях він, виступаючи від своєї команди першим, так і не зійшов з татами, доки не переміг усіх суперників, навіть не давши своїм товаришам можливості поборотися. (Ці командні змагання проходили за типовою для японців схемою, коли переможець залишався на татамі, щоб боротися з наступним супротивником, і так доти, доки не буде переможений).

З Айкідо, а точніше - з айкідзюцу, як воно тоді ще називалося, Годзо Сіода вперше познайомився в травні 1932 р. Тоді цей сімнадцятирічний фанат будо і новоспечений випускник школи, наслухавшись розповідей про подвиги японських “воїнів” у Маньчжурії, посилено тренувався , зміцнюючи своє тіло, щоб у майбутньому вирушити на “поле бою”. І ось якось у травні, за наполегливою рекомендацією Мунетака Абе, директора його рідної шостої середньої школи столичної префектури Токіо, Сіода вирушив разом із ним у додзе Моріхея Уесіби, яке знаходилося тоді в Усигомі.

Перше враження Сіоди було скептичне. Він був переконаний, що найсильніший вид рукопашного бою – дзюдо, і Айкідо виглядало дуже непереконливо. Після того, як він ще трохи поспостерігав за тренуванням, його скепсис змінився зневагою: "але хіба це - будо?!" Сіода вже був готовий підвестися зі свого місця і вийти геть, як раптом сенсей Весіба покликав його:
- Пане Сіода! Чи не хочете спробувати?
– А що можна робити?
- Та все, що хочете!
- Добре! - з цим словом Сіода вдарив сенсея ногою в пах.
Йому здалося, що удар потрапив у ціль, але раптом він злетів у повітря і що було сечі вдарився потилицею об тата. Перед очима попливли кола.

З цього пам'ятного дня і почалося для Сіоди пізнання Айкідо. Протягом восьми років він переймав у Моріхея Уесіби його надзвичайне мистецтво, спочатку як каєсі-десі - "учня, що приходить на заняття", а пізніше і уті-десі - "домашнього учня", до того ж